Hastane Mikrobu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Hastane Mikrobu Belirtileri ve Tedavisi

Hastane mikrobu, günümüzde oldukça tehlikeli sonuçlara neden olmaktadır. Bu mikroptan ölenlerin satısı giderek artmaktadır. Ameliyat olma, doğum yapma, kanser gibi hastalıkların tedavisi gibi nedenlerle hastaneye gidenlerin kaptığı mikrop nedeniyle hastalar uzun süre yoğun bakımda kalmakta, yaşamını kaybetmektedir. Hastane mikrobu her yerde rastladığımız mikroplardan farklı değildir. Ancak bu mikropların özellikleri arasında antibiyotiklere karşı daha dirençli olması onları daha tehlikeli hale getirmektedir. Çünkü hastanelerde antibiyotikler oldukça fazla oranda kullanılmaktadır. Burada antibiyotiklere duyarlı olanlar ölmekte, aralarında dirençli olan mikroplar ise seçime uğrayarak canlı kalıyorlar. Bu yüzden hastane mikropları dirençli hale geliyor. Bu yüzden tedavileri güçleşiyor, hatta olanaksız hale geliyor. Hastane mikrobunun hastaları etkisi altına alma sebebi, hastanedeki personelin temizliğe yeterince dikkat etmemesidir. Bir hastada olan mikrop, başka bir hastaya ona bakan personelin eli aracılıyla yayılmaktadır. Sağlı personellerinin hastalarla ilgilendikten sonra, hemen ellerini antiseptikli solüsyonlarla sterilize etmesi gerekir. Bunu her hastadan sonra yapmaları gerekir. Bu durum sağlık personeli açısından da risktir. Hastalardan kaptıkları hastane mikrobu nedeniyle kendileri de bundan etkilenmektedir.

Hastane mikrobu nasıl bulaşır, korunma yolları nelerdir?
 • Hastanelerde hasta sayısının fazla olması, hastaların yakın yatması, ziyaretçilerin kalabalık olması mikrobun yayılmasındaki en önemli etkenlerdir. Hastane mikrobuna karşı en önemli tedbir temizliğe dikkat edilmesidir. Sağlık personeli sayısının arttırılması, hastalar ve personel arasındaki yoğunluğun azaltılması gerekir. Bu mikrobun bebeklerde ve ağır hasta olanlarda daha etkili olması, bu kişilerin vücut direncinin az olması nedeninden kaynaklanır. Bu yüzden özellikle yeni doğan servisinde görevli personel eğitimli olmalıdır. Hastane mikrobuna karşı alınacak önlemler ise;
 • Gerekmediği sürece gündelik yaşamda antibiyotik tüketilmemelidir. Buna dikkat edilmediği takdirde, hastane mikrobuna, enfeksiyonuna yatkınlık artmaktadır.
 • Gidilen hastanede enfeksiyon kontrol bölümünün olup olmadığı öğrenilmelidir
 • Muayene olanlar öncelikle doktorun, hemşire ve diğer personelin ellerini temizlediğine dikkat edilmelidir
 • En iyi kabul edilen hastanelerde bile %3-10 oranında hastane mikrobu görülme olasılığı vardır. Bu nedenle tedbirlerin alınması faydalıdır. Personel temizliğine çok dikkat edilmelidir.
 • Doğum açısından erken doğum riski taşıyorsanız, mutlaka yeni doğan ünitesi olan hastaneler tercih edilmelidir
 • Yoğun, kalabalık hastaneler yerine, hasta sayısı az olan hastaneler tercih edilmelidir
 • Hastaneye gidileceği zaman eller antiseptik solüsyonla temizlenmeli, en azından sabunla yıkanmalıdır.
 • Hastanelerde hastalarla temas mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır. Hastanede hastaya mikrop bulaştırma riski olduğu kadar, hastanın da ziyaretçilere mikrop bulaştırma riski vardır.
 • Hastanelerde tuvaletlere, atık kutulara temasta çok dikkat edilmelidir. Hastane mikrobunun en yoğun olduğu yerler arasında bunlar vardır.
 • Hastanelerde tahlil yapılan laboratuvarlara girmekten kaçınılmalıdır. Buralara sadece ilgili kişiler girmelidir.
Hastane mikrobuna karşı hastanelerin çoğunda yaklaşık 3 ayda bir toplanan enfeksiyon komitesi alınan ve alınacak önlemler hakkında değerlendirme yapar. Bunun yanında hastaların, ziyaretçilerin ve personelinde gereken önlemleri alması hastane mikrobundan korunmaya yardımcı olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Kanda Mikrop Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kanda Mikrop Belirtileri ve Tedavisi

Hastane Mikrobu Belirtileri ve Tedavisi

Hastane Mikrobu Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kanda Mikrop Neden Olur?

Bebeklerde Kanda Mikrop Neden Olur?

Gözün Mikrop Kapması Belirtileri ve Tedavisi

Gözün Mikrop Kapması Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsakta Mikrop Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsakta Mikrop Belirtileri ve Tedavisi